Jak sestavit krmnou dávku koně – zdroje, tabulky a odkazy
Prozradím Vám zlaté grály výživáře... Dozvíte se jaké zdroje jsem použila při tvorbě aplikace a nejen jejich názvy, ale co v nich najdete a např. odkazy a umístění.
Základní kameny
Když jsem vytvářela aplikaci a vybírala zdroje a tedy základní kameny, na kterých bude apka stát, došla jsem k děsivému poznání. Žádné konzistentní informace alespoň z posledních 5 let pro českou republiku prostě neexistují.
Komplexní informace o krmivech pro koně, si můžu nechat jen
zdát a o hodnotách a výpočtových tabulkách alespoň dle kategorií také. Jistě,
do té doby jsem měla vytvořený vlastní systém, každou hodnotu brala z různých
zdrojů. Myslela sem, že je to jen tím, že jsem základ vytvářela již před 10
lety a nyní najdu jistě nové, na jednom místě ověřené informace. Nemohla jsem
se zmýlit více.
Jaké zdroje má HORSE APP
První otázkou často je, z jakých norem a jak je vytvořen základ pro apku a sestavování optimálního profilu živin koně. Odpověď bude znít zábavně :-)... ze všech. Tedy ze všech dostupných.
Aplikace má základ v české normě z roku 2002/2005, kde je hlavním tvůrcem p. Ladislav Zeman, celou aplikací se vine základ z mé dlouhověké bible, i když dnes již starší publikace Chov Koní od Duška. Tím jsem bohužel vyčerpala alespoň nějak hodnotné české zdroje. Dále se tedy část živin, především v kategoriích pro koně v zátěži, řídí německou knihou "Krmení koní" od Meyer a Coenen a v neposlední řadě americkou normou NRC. Mimo to jsem čerpala z odborných článků, vlastních studijních materiálů ze školy (obor chovatel koní a jezdec), nebo dostupných studií, ty zde neuvádím.
TAJNÁ INFORMACE
Prozradím Vám, že mou běžnou prací je analýza dat a metodika postupů a procesů ve firmách. Proto jsem pro Vás informace zanalyzovala z různých zdrojů, vybrala, porovnala a ty, které nejvíce odpovídají moderním poznatkům a tak trochu i mým zkušenostem (20 let), jsem použila do aplikace a metody výpočtu.
Aplikaci jsem vytvořila především proto, abych ulehčila přístup k informacím,
těm, kteří je hledají a v množství a složitosti na sebe navazujících
podmínek se ztrácí.
Pokud si chcete sami sestavit krmnou dávku, dle odborných publikací na úrovni. Dole najdete odkazy, názvy a nápovědy jak se k nim dostat.
Apka to může udělat za Vás
Pokud by jste ale přece jen doznali, že informací je mnoho,
stáhněte si naši aplikaci HORSE APP. Nastavení živin je zdarma.
Nejen, že za Vás vypočítá průměrnou dávku
pro vašeho koně, ale umožní Vám, v případě, že se Vám náš výpočet nelíbí ...
zadat si jednoduše svůj.
Otvírá se tak možnost především pro koně se speciálními potřebami, kdy si můžete na 100% přizpůsobit jídelníček koně a jeho obsah živin.
Zdroje
Potřeba živin a tabulky výživné hodnoty krmiv pro koně - Ladislav Zeman 2002/2005
Asi nejhůře sehnatelná česká norma pro krmení koní v ČR, vydána pouze v cca 50 výtiscích v roce 2002 a následně aktualizována v roce 2005. Tuto knihu seženete pouze v knihovnách, neprodává se. Sáhněte po ní, pokud hledáte průměrné hodnoty především v kategorii pro koně do 4 let po měsících a váze. Sportovním záležitostem se vyhýbají. Najdete zde základní informace. Zajímavější je příloha obsahu živin, kde jsou v tabulkách uvedeny všechny jedno druhová krmiva. Bohužel, tak nějak zapomněli uvést množství tuků, popelovin, cukrů, nebo škrobů i obecně BNLV by se hodily - tak ty bohužel. Jinak, ale najdete co jinde ne, a to například rozsáhlý obsah minerálů a vitamínů.
Chov koní - Jaromír Dušek a kolektiv 1999/2007/2011
Asi naopak nejsnáze dostupná kniha/encyklopedie na českém trhu. Koupíte ji na internetu i v lepším knihkupectví. Já mám vydání z roku 1999, protože jsme se z ní učili na škole. Ale pro svou oblíbenost vyšla již v třetím vydání. Kolektiv předních odborníků se zabývá všemi důležitými otázkami chovu koní, jako jsou fyziologické a morfologické vlastnosti, plemena, organizace chovu, plemenitba a reprodukce, odchov hříbat, etologie a psychologie koní, výživa a technologie chovu, výcvik a výkonnost koní, podkovářství, základy jezdeckého sportu a dostihy.
Pro Vás budou nejdůležitější tabulky dle kategorií věku koní, včetně průměrů pro sportovní a dostihové koně. Obsahuje také hromadu informací k průměrům koní, krmiv, dávek, pohybu apod.
Knihu si můžete koupit např. zde: https://www.nechsenest.cz/produkt/chov-koni-jaromir-dusek-a-kol/
Krmení koní: Současné trendy ve výživě - Meyer Helmut, Coenen Manfred 2003
Knihu od německých autorů najdete v antikvariátě,
knihovně a těm šikovným poradím, že se dá stáhnout na internetu. Studnice
informací pro ty, kteří hledají odbornější informace. Na konci knihy najdete
tabulky, jak pro různé kategorie koní, tak obsahu živin krmiv a například
výpočet náročnosti tréninků. Všechny tyto informace jsme zapracovali do apky,
ale určitě stojí za to si ji přečíst.
Hledejte, dá se i stáhnout.
NRC NUTRIENT REQUIREMENTS OF HORSES - americká norma 2007
Jedná se o aktualizovanou normu pro výživu koní v USA vydávanou národním výzkumným ústavem. Najdete v ní asi úplně všechno, ale v angličtině. Přikládám odkaz, kde do ní můžete nahlédnout. I slabším v anglickém jazyce postačí najít v posledních kapitolách tabulky s rozpisem nutričních potřeb pro koně dle různých kategorií, včetně zátěží.
https://www.nap.edu/read/11653/chapter/1 - po rozkliknutí zrušte křížkem v pravém rohu a kapitoly se přehazují v levém svislém menu.
Tak hodně zdaru a především úspěchů s Vašimi koňmi.
Autor: Zuzana Koutná